Обласна асоціація хірургів Житомирщини

На головну  Мапа сайту  Контактна Iнформацiя

Гемангіома. Причини і лікування на базі КУ ЖОДКЛ

e-mail Друк

Гемангіома

доброякісна пухлина, за походженням пов'язана з вадами формування судинної системи.


Гемангіоми можна розділити на види в залежності від області поразки і в залежності від будови самої пухлини. За формами прояву поділяють такі види:

  • зовнішня (поверхнева);
  • гемангіома слизових тканин;
  • внутрішня.

Найбільш часто ураження зовнішніх тканин локалізується на голові або шиї новонародженого. У дорослих може спостерігатися поверхнева гемангіома на руках, ногах, животі, грудях. Поразка пухлиною слизових тканин охоплює статеві органи (статеві губи), слизову оболонку рота. Гемангіома внутрішніх органів вражає: печінку, селезінку, нирки, гортань, матку.

Залежно від своєї структури, гемангіома ділиться на чотири види:

  1. проста (капілярна);
  2. кавернозна;
  3. комбінована;
  4. змішана.

Проста гемангіома

Найбільш поширений вид гемангіом. Вражає, в основному, зовнішні тканини. Виглядає проста гемангіома, як гладке, чітко окреслена пляма на шкірі, що має червоний, іноді бардовий колір. Площа ураження може змінюватися від 2-3 мм до декількох сантиметрів, ріст пухлини відбувається в ширину.

До простих гемангіома відносяться: гемангіома на голові (очі), ногах, руках, статевих губах і ін.

Кавернозна гемангіома

Кавернозна гемангіома являє собою внутрішньотканинне судинне новоутворення. Утворюється всередині органів або під шкірою у вигляді пухлинних утворень, що складаються з клубка судин або судинних порожнин, які покриті червонувато-синьою шкірою. До них відносяться: гемангіома на повіці, гемангіома на руках, ногах, гемангіома внутрішніх органів (печінка, нирки, селезінка та ін.).

До кавернозному виду належить сенільна (стареча) гемангіома, що отримала також назву «вишнева» за невеликі вишневого кольору судинні утворення під шкірою. Проявляються у віці 30 років і, з віком, збільшують свою кількість.

Підвидом кавернозного виду є венозна гемангіома. Являє собою кілька кавернозних судинних новоутворень, відокремлених тонкими судинними стінками. Має більший темп зростання, ніж всі інші види гемангіом.

Комбінована гемангіома

Цей вид зустрічається досить рідко - гемангіома комбінованого типу вражає близько 1-1,5% хворих. Вона являє собою поєднання простого і кавернозного видів. Зустрічається в тих же типах захворювань, що і раніше зазначені.

Причини гемангіоми

Причини розвитку хвороби повністю не вивчені. В силу того, що проявляється гемангіома у новонароджених, причини її виникнення пов'язують з перенесеним матір'ю вірусним захворюванням на перших місяцях вагітності. Саме в цей період у плода утворюється кровеносно-судинна система і вірус хвороби може привести до ускладнень. У зв'язку з такими спостереженнями, гемангіома вважається вродженим захворюванням.

Симптоми гемангіоми

Ознаки гемангіоми, що виявляється на зовнішніх поверхнях дуже прості. При простій гемангіома це ураження шкіри червоного кольору, що світлішає при натисканні, але швидко повертає колишній колір. Пухлина зазвичай гладка або може виступати на 1-2 мм. над поверхнею шкіри.

Кавернозні судинні порожнини покриті шкірою, мають червонуватий або синій колір. Еластичні, при натисканні бліднуть, при напрузі.

Лікування гемангіоми

При прояві у новонароджених, шкірна гемангіома може пройти сама протягом 3-5 років. У випадках ураження гемангіомою великих ділянок шкіри або заподіяння значної косметичного збитку, призначається лікування.

Лікування гемангіоми залежить від наступних факторів: розмір і темпи зростання пухлини, вік і стан здоров'я хворого, вплив гемангіоми на функції організму. Існує кілька методів, як лікувати гемангіому, в залежності від перерахованих показників. До них відносяться:

  1. хірургічне видалення пухлини;
  2. ін'єкції (склеротерапія) яка викликає внутрі судин асептичне запалення з наступним тромбозом просвіту, спадінням стінок артерій и вен;
  3. кріотерапія;
  4. припікання або електрокоагуляція;
  5. використання бета адреноблокаторів (пропранолол);
  6. лазеротерапія.

У КУ "Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня" у лікуванні гемангіом використовуються всі перераховані методи лікування за виключенням використання лазеротерапії. Серед методів лікування, що використовуються у нашій лікарні гідне місце займає кріодеструкция гемангіом, якою вже багато років з успіхом займаються лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук Волошин Ю.Л. та лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії Доценко М.О., використовуючи при цьому вітчизняний апарат «Кріотон-3». Кожного року виконується в середньому 60-65 кріодеструкцій. Треба відмітити, що використання даного методу є безпечним для дитини, не має великих фінансових затрат для батьків та що дуже важливе не потребує стаціонарного перебування дитини. Рецидиви, які ми виявляли в нашій клініці, та проводили повторну кріодеструкцію, або оперативне втручання, сягали 1,5-2%. Це були виключно пухлини, які вже були ускладнені (гемангіокаверноми) і батькам пропонувався інший метод, зокрема оперативне видалення пухлини, але батьки від нього відмовлялись.

1 2 3 4 5 6 7 8