Хірургічна служба
25 років нашій лікарні
29 грудня 1984 року відкрита Житомирська обласна дитяча лікарня. Безперечно за рекордно короткий час, завдяки героїчним зусиллям колективу лікарні, після офіційної здачі будівля лікарні була підготовлена для прийому хворих дітей області. Першими відділеннями, які були переведені із обласної дорослої лікарні були відділення соматичного профілю. Наприкінці квітня було переведено планове хірургічне відділення, завідуючим відділення був призначений Биков О.К. (наказ УОЗ №129-Л від 25.03.1985р.), лікарем-хірургом Козловський Л.Р, а 20 травня 1985 року і ургентне, які були реформовані в одне відділення. Старшою медичною сестрою призначена Абдухалікова З.В..
В зв'язку із великим навантаженням та новими завданнями з 01.02.1987 року відділення знову було розділене на два: ургентне (завідуючий відділенням - Захарчук І.Я.), планове (завідуючий відділенням - Бпков. О.К.). Старшою медсестрою ургентного відділення призначена Калініна А.Л. Лікарями працювали Бродський Б.П., Мельник Б.А., Дацюк В.І. і Бортовська А.С..
В 1992 році Русака П.С. було призначено завідуючим хірургічним відділенням №1. Незважаючи на доводи про молодість, відсутність кваліфікації, на наступний день головний лікар "за руку" привів молодого хірурга на оперативну параду у відділення та представив колективу. В 2001 році захистив першу кандидатську дисертацію в нашій лікарні на тему "Комплексне лікування гострого гематогенного остеомієліту у дітей". 3 2004 року завідувач Житомирською філією кафедри дитячої хірургії НМАПО ім. П.Л. Шупика. Довелось керувати такими досвідченими лікарями як Бродський Б.П., Мельник Б.А., Захарчук І.Я., Смірнов В.В.. В 1994 році П.С. Русака було призначено обласним позаштатним дитячим хірургом.
Завідуючим хірургічним відділенням №2 у 1987 році (після того, як О.К. Биков обійняв посаду завідуючого хірургічним стаціонаром одного дня у міській дитячій лікарні) став енергійний кваліфікований хірург та керівник Леонід Рафаїлович Козловський.
Завідуючими відділенням в різні роки були Ігор Манолійович Вишпінський та Павло Іванович Волошин. З 2006 р. хірургічне відділення №2 очолює Заремба В.Р..
Приємно зустрічати начальника управління, кандидата медичних наук, дитячого хірурга Толстанова О.К., який постійно піклується про колектив, з якого він вийшов. Щорічно Олександр Костянтинович вітає колектив відділення та дітей, які знаходяться на лікуванні, з новорічними святами.
Не забуває про рідне відділення, продовжуючи плідно працювати у ньому, колишній завідуючий, а нині - головний лікар санаторію "Дениші" Волошин П.І..
Молоді лікарі відділення також заслужили визнання в області: А.М. Білоченко та В.Р. Заремба стали лауреатами щорічної Поліської премії "Срібна Вежа"; В.Р. Заремба отримав премію Кабінету Міністрів України "За внесок молоді у розбудову держави".
Лікарі відділення Шевчук Д.В. та Білоченко А.М. захистили кандидатські дисертації. Під керівництвом філії кафедри дитячої хірургії НМАПО ім. П.Л. Шупика розвивається та широко використовується лапароскопічна дитяча хірургія; хірургічні відділення є піонерами по впровадженню електрозварювальних технологій у дитячій хірургії.
Щороку тут лікується до 3 тисяч пацієнтів, виконується більше 2 тисяч оперативних втручань. Надається ургентна та планова хірургічна допомога дітям із гінекологічними, урологічними , проктологічними та торакальними захворюваннями. Авторитет лікарні визначається рівнем оперативних втручань та якістю виходжування в післяопераційному періоді новонароджених дітей. Завдяки розумінню керівництва області та лікарні ми маємо високотехнологічне обладнання, що дозволяє проводити оперативні втручання у новонароджених на сучасному рівні.
Післяопераційна летальність у даній віковій групі коливається від 3 до 7% (Україна - 15%).
Підвищується якість надання хірургічної допомоги: щороку впроваджується до 5 нових методик лікування, в тому числі 2-3 нових типи оперативних втручань.
Лікарі відціленнь постійно працюють і над підвищенням своєї кваліфікації, навчаючись та переймаючи досвід у багатьох клініках України і зарубіжжя. Так О.К. Биков переймав досвід роботи фахівців провідних клінік Німеччини. О.І. Янчук, І.М. Вишпінський, П.С. Русак, П.І. Волошин пройшли навчання по дитячій лапароскопічній хірургії в клініці дитячої хірургії академіка Ю.Ф. Ісакова (м. Москва, РФ); І.М. Вишпінський пройшов навчання пластичній та щелепно-лицевій хірургії у провідних клініках Росії, Польщі, України. Д.В. Шевчук та І.В. Смірнова пройшли курси лапароскопічної хірургії, у Гамбурзі (Німеччина) завдяки сприянню МБФ "Україна 3000". Щороку більшість лікарів бере участь у конференціях та з'їздах хірургів, проходять стажування та курси підвищення кваліфікації в провідних медичних закладах України. Зокрема, І.М. Вишпінський, П.С. Русак, Р.П. Белей та П.І. Волошин є членами Асоціації дитячих хірургів Росії і приймають участь в щорічних наукових форумах Російської федерації та Республіки Польщі. Вихованці житомирської хірургічної школи дитячих хірургів працюють в різних куточках світу: О.А. Щигельський (Польща), В.І. Ратнер (США), Л.В. Марчук (Німеччина).
У практиці широко використовується виїзна форма роботи, коли бригада лікарів (хірург та аисстсзіолог) проводять оперативні втручання безпосередньо в ЦРЛ області. Щороку таким чином оперуються біля 200 дітей. Така співпраця дозволяє підвищувати квалі фікацію місцевих спеціалістів, економить кошти родини хворих дітей, зняти психологічний тиск на дитину. МОЗ України дана форма рекомендована для впровадження у різні регіони України.
Вихователі Підрядчива Г.М. та Галінська Н.І. працюють з маленькими пацієнтами |
Протягом 25 років посаду старшої медичної сестри хірургічного відділення №1 обіймали Каліпіна А.Л., Рождественська О.М., Чулкова А.А., Левунець В.М., а з 2008 р. старшою медсестрою призначено Юзвенко Т.І.. Старшими медичними сестрами хірургічного відділення №2 були такі прекрасні фахівці і чарівні жінки, як Абдухалікова 3.В., Мельникова С.Д., Виговська Н.А., Зімуха Ж.П., Бабій В., Чернецька Л.Г.. У відділеннях працюють три медсестри, які окрім середньої спеціальної, мають вищу освіту за спеціальністю "Менеджмент охорони здоров'я".
24.12.2004 року видано Наказ МОЗ України про відкриття Житомирської філії кафедри дитячої хірургії НМАПО ім. П.Л. Шулика, цикл "Абдомінальна лапароскопічна хірургія дитячого віку". Завідуючим призначено к.мед.н. - Русака П.С.. Відкриття філії кафедри дало змогу закріпити першість в Україні по впровадженню лапароскопічних технологій, готувати наукові кадри з даної проблеми.
Надруковано навчально-методичний посібник "Лапароскопічна хірургія в педіатрії". Навчання на циклі пройшло 126 фахівців з усіх регіонів України. Отримано 7 патентів на винаходи, надруковано 58 наукових статей в профільних журналах, отримано 66 посвідчень на раціоналізаторські пропозиції.
В червні місяці 2008 року проведено І Національний майстер-клас "Лапароскопічна хірургія в педіатрії, проблеми та перспективи розвитку в Україні". Учасниками були 63 лікаря-спеціаліста з усіх регіонів України. Серед них професори: Горбатюк О.М. - головний спеціаліст МОЗ України, Кривченя Д.Ю. - зав. кафедрою дитячої хірургії Національного медуніверситету ім. О.О. Богомольця, Погорілий В.В. - зав. кафедрою дитячої хірургії Вінницького національного медуніверситету ім. М.І. Пірогова.
Заремба В.Р. та Шевчук Д.В. працюють над медичною документацією |
Могилевська К.О. і Белей Р.П. в дружній робочій атмосфері |
За цей час було навчено не одне покоління молодих спеціалістів: Белей Р.П., Шевчук Д.В., Волошин Ю.Л., Доценко М.О., Красюк Ю.В., Хохлов О.І.; а також лікарів-інтернів: Зінкевич О.В., Годлевський Ю.В., Стахов В.В., яким є у кого навчатись. В лікарні на сьогоднішній день створені всі умови для особистого розвитку спеціаліста та покращення надання хірургічної допомоги дітям області.
Лікарі хірургічних відділень приймають активну участь у громадському та спортивному житті лікарні, зокрема у щорічних спартакіадах між ЛПЗ області з легкої атлетики, футболу та інших видів спорту.
Постійну підтримку та розуміння проблем дитячої хірургії колектив хірургів відчуває з боку начальника управління охорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації, кандидата медичних наук Толстанова О.К., головного лікаря лікарні, заслуженого лікаря України Марченко В.Ф..
Вы знаете, как трудно быть врачом ...
Стучат - открой. А если удручен - собой владей
И грубым не грубя; люби людей чуть больше, чем себя.
Тебе дано, конечно, меньше всех,
А может быть и больше, чем кого
Вновь возвращать улыбку, радость, смех,
Взамен не получая ничего,
А лишь: «спасибо, доктор».
Так просты слова, но в них весь смысл твоей борьбы.
Спасибо, доктор - доктор это ты,
И нет счастливее твоей судьбы,
А потому пусть даже пот ручьем
В борьбе за жизнь заказан путь назад.
Ведь это очень просто быть врачем,
Быть человеком с радостью в глазах, такой же как у всех
И без затей Лишь одного различья пригубя -
Собой владей чуть более людей,
Люби людей чуть более себя:
И встретя вновь попавшего в беду,
Не уставай вести его во мгле,
Чтоб сердце чуяло "я к тебе иду"
Любой, кому ты нужен на земле.
К.О. Могилевська